Відеогалерея

Українське суспільство стає лояльнішим до ЛГБТ-спільноти, але...
Переглянути всі відео

Здоров'яВсі статті


На здоров'я: правила здачі лабораторних аналізів

Дата: 21-08-2017

Всі ми час від часу здаємо різні лабораторні аналізи. Природно, що кожному необхідно знати про правила підготовки до того чи іншого дослідження, оптимальні умови його проведення, нюанси інтерпретації результатів. Хтось звертається за інформацією до лікаря, а хтось упевнений, що знайде відповіді в Мережі, ризикуючи отримати спотворену або помилкову інформацію.

 

1. Якщо немає ніяких скарг на здоров'я, навіщо здавати аналізи? 

  Ключове слово для відповіді на заявлене питання – профілактика. На ранніх стадіях деякі захворювання (онкологічні, ендокринні, урологічні та т. д.) поводяться як справжні майстри маскування. Чи зможете ви розпізнати їх під маскою підвищеної втоми або загальної слабкості? Звичайно, ні.

Типова реакція сучасної людини на подібний стан: «Перевтомився. Потрібно виспатися і вживати вітаміни». Сон і вітаміни – це добре, але здача лабораторних аналізів для визначення правильного діагнозу, – набагато ефективніша.

Головне – знати, які аналізи необхідно здавати щорічно з метою профілактики. Їх список виглядає так:

  • Загальний аналіз крові дозволяє виявити патології кровотворної системи, наявність запальних і інфекційних процесів в організмі, розвиток алергічних реакцій.
  • Загальний аналіз сечі – частіше за все відхилення від норми говорять про хвороби нирок і сечовивідних шляхів.
  • Біохімічний аналіз крові дозволяє виявити вміст вітамінів і мікроелементів в організмі, стан печінки, нирок, розвиток гострого запалення або ревматичного процесу.
  • Аналіз на мікроальбумін в сечі – призначається за наявності факторів ризику (діабет або гіпертонія). При нефропатії дозволяє виявити патологічний процес на ранній стадії.
  • Аналіз крові на маркери хронічних гепатитів В і С, а також ВІЛ. У групі підвищеного ризику клієнти тату-салонів, люди, що ведуть безладне статеве життя, ті, хто часто відвідують стоматолога, або піддавався великим операціям.
  • Аналіз крові на онкомаркери дозволяє виявити особливі речовини, які виробляє пухлина. Саме це дослідження може знайти ракові антигени на ранніх стадіях.

 

2. Якщо під час лабораторних досліджень ніяких захворювань не виявлено, значить їх немає?

 При деяких інфекційних захворюваннях виявити за допомогою аналізів збудників або антитіла до них дуже важко. І все тому, що існує інкубаційний (прихований) період хвороби. Якщо аналіз не виявив наявності захворювання, але лікар бачить, що симптоми свідчать про протилежне, через деякий час він призначає повторні або додаткові дослідження. Якщо і їх результати будуть негативними, лікар може призначити лікування на підставі симптомів.

 

3. Наскільки актуальний алгоритм здачі лабораторних аналізів – з ранку і натщесерце?

 Прийом їжі перед здачею аналізу крові дійсно може спотворити його результат. Справа в тому, що поживні речовини, які всмоктуються в кров, впливають на концентрацію жирів, білків та інших сполук в її складі, а деякі з них навіть можуть підвищити її в'язкість. Підвищують поживні речовини і гормональний рівень, що теж позначається на стані крові.

Саме через це  деякі аналізи крові необхідно здавати натщесерце, оскільки після їжі в крові з'являється багато продуктів розпаду жирів, що спотворюють результати. Найзручніше це робити вранці, адже рекомендовані перерви в прийомі їжі:

- не менше 6 годин, якщо ви напередодні не їли нічого жирного і не вживали спиртного;

- не менше 8-12 годин - те, що лікарі називають «строго натщесерце».

Решту біоматеріалів для аналізів здавати натщесерце необов'язково, якщо лікар не дав особливих рекомендацій.

 

4. Чи впливає на якість аналізу транспортування біоматеріалу з пункту забору в лабораторію?

 Тільки в тому випадку, якщо не були дотримані всі правила транспортування матеріалу для кожного певного дослідження. При їх порушенні провести якісний лабораторний аналіз і отримати точні результати неможливо. Але при дотриманні належного транспортування – на якість аналізу це не впливає.

 

5. Якщо з двох лабораторій отримані різні результати одного й того ж аналізу, це означає, що в одному з них помилка? 

 Діючи за принципом «Довіряй, але перевіряй», деякі люди здають одні і ті ж аналізи в різних лабораторіях, і часом при такій перехресній перевірці в результатах виявляються відмінності. У більшості випадків справа не в помилках, а в:

- можливостях тієї чи іншої лабораторії – різних методах дослідження, чутливості тест-системи і т.д.;

- підготовці самої людини до тестування: який раціон її харчування, в який час вона зібрала біоматеріал, при якій температурі зберігала та ін.

Перш ніж здавати аналізи в різні лабораторії, дізнайтеся, чи рівні їх можливості. В 7-ми випадках з 10-ти відмінність результатів виникає через різницю в умовах підготовки до тестів. Перед тим, як ваш лікар приступить до розшифровки отриманих даних, не забудьте повідомити йому про всі необхідні деталі вашої підготовки до здачі аналізів.

 

6. Так як же правильно підготуватися до лабораторних досліджень?

 Нічого складного в цьому процесі немає, але важливо «грати» за правилами.

Якщо ви здаєте кров (клінічне і біохімічне дослідження):

- аналіз здається натщесерце (не менше 6 або 8-12 годин з часу останнього прийому їжі) і в ранковий час;

- за 12 годин до походу в лабораторію необхідно виключити прийом алкоголю, паління і активні фізичні навантаження;

- ліки теж приймати небажано, але якщо їх прийом необхідний, попередьте про це співробітників лабораторії;

- якщо вас чекають будь-які діагностичні процедури, здавати аналіз крові краще перед їх проведенням;

- при здачі аналізів на гормони жінкам необхідно враховувати дні циклу – перед цим краще проконсультуватися з лікарем.

Якщо вам належить дослідження сечі:

- за день до здачі уникайте вживання алкоголю; гострої та солоної їжі, а також продуктів, що змінюють колір сечі (наприклад, буряка або моркви);

- перед збором сечі проведіть ретельний туалет зовнішніх статевих органів;

- жінкам не рекомендується здавати цей аналіз під час менструації.

 

7. А чи можна обдурити лаборантів, здавши на аналіз чай замість сечі?

 Періодично в суспільстві трапляються сплески предметного інтересу до даної теми. Але проводяться ці експерименти зовсім не в дусі студентських розіграшів, а з метою збору доказів недобросовісності тих чи інших лабораторій.

Так, такий обман можливий, оскільки ні автоматичний, ні ручний методи тестування не дозволяють розпізнати тип наданої на аналіз рідини. Якщо говорити про різні автоматизовані аналізатори сечі, то вони визначають показники біоматеріалу за технічно встановленими параметрами. Тому результат за даними параметрами буде виданий при тестуванні будь-якої рідини - будь то вода, сік, сеча або чай. Більше того, і в чаї, і в сечі присутні схожі мікроелементи, що володіють тими характеристиками, на які запрограмована машина. Ось чому наявність і кількість даних речовин можна побачити і в аналізі сечі, і в аналізі чаю. Щоб розставити всі крапки над «і», мережа лабораторій «Сінево» випустила освітній ролик «Лабораторна діагностика: аналіз чаю і сечі». Відео пояснює, як відбувається стандартний аналіз сечі і на практиці розвіює всі упередження.

 

Ваше здоров'я у ваших руках. Хочете його зберегти? Контролюйте за особистою ініціативою – здавайте лабораторні аналізи в режимі попередження розвитку різних захворювань.

 

 

Коментарі (0)


Додавання коментарів закрито.

Карта послуг


Опитування

Онлайн консультації

Тести


Гороскоп