Відеогалерея

Українське суспільство стає лояльнішим до ЛГБТ-спільноти, але...
Переглянути всі відео

Права людиниВсі статті


Наскільки мова може бути ворожою?

Дата: 11-12-2017

Мова, якою ми говоримо, є одним із способів комунікації між людьми. При цьому наш образ мислення або знання безпосередньо впливають на мову, проте, вона також може впливати на формування нашої свідомості та світогляду.

У 2017 році було проведене масштабне дослідження серед жителів семи країн - Хорватії, Австралії, Японії, США, Румунії, Китаю та Німеччини. Воно довело, що засоби масової інформації та ідеї, які вони транслюють, безпосередньо впливають на формування так званого «агресивного мислення». Якщо в рекламі або телепередачі показують негативний образ тієї чи іншої соціальної групи, сценіи насилля, чорного гумору, який дегуманізує представників або представниць якоїсь конкретної соціальної групи, люди сприймають цю інформацію як норму і можуть відтворювати дані насильницькі установки.

Так працює механізм мови ворожнечі. Згідно з доповіддю Європейської комісії з боротьби з расизмом та дискримінацією (2015 р.), мовою ворожнечі є «сприяння та заохочення - у будь-якій формі - заклик, ненависть або образи людини або групи людей; а також будь-яка форма образи, зневаги, негативна стереотипізація, стигматизація або загроза стосовно людини або групи людей та виправдання використання всіх зазначених типів висловів на підставі раси, кольору, походження, національної або етичної приналежності, віку, інвалідності, мови, релігії або віри, статі, гендеру, гендерної ідентичності, сексуальної орієнтації або інших особистих характеристик або статусу».

Мовою ворожнечі є не лише прямі заклики до насильства або дискримінаційні висловлювання, а також обвинувачення в негативному впливі будь-якої соціальної групи на суспільство, згадування назв соціальної групи в зневажливому контексті, твердження про неповноцінність соціальної групи або її моральні недоліки та багато іншого. Наприклад, якщо ваші знайомі або колеги кажуть, що вони «не проти геїв, але нехай ті займаються своїми справами у себе в ліжку, навіщо це демонструвати?» або «права геїв та лесбійок суперечать традиційній культурі», то ці висловлювання є мовою ворожнечі. Вороже ставлення може бути виражене не лише словами, а й графічними зображеннями і відео, які несуть в собі негативний образ тієї чи іншої соціальної групи.

Окремою сферою для обговорення є гумор, який може допомогти знизити емоційну напругу щодо певної гостро соціальної теми, але водночас, завдяки
стереотипним жартам і анекдотам, які відображають гомофобне ставлення один до одного, ми також можемо підтримувати мову ворожнечі в ЛГБТ + співтоваристві. В теорії піраміди насильства початковий рівень включає в себе стереотипи, жарти, чутки, прийняття негативної інформації і ігнорування позитивної демонстрації байдужості. Це свого роду перший етап, який надалі може спровокувати інші - дискримінацію, цькування, вбивства і системне знищення на вершині піраміди. Дослідження геноциду в період громадянської війни в Югославії показали, що у тих районах, де не було радіомовлення, відзначався найнижчий рівень винищення боснійських мусульман, так як жителі цієї території не могли чути голос «пропаганди ненависті».

Наслідки використання мови ворожнечі різноманітні, як уже згадувалося раніше, мова може впливати на світогляд і дегуманізувати. Дегуманізація - позбавлення індивіда або соціальної групи «людяності», в сфері соціальної психології дегуманізація передбачає дії, в результаті яких окремі соціальні групи, народи або раси сприймаються як неповноцінні і негідні належати до роду людського. При цьому насильство або дискримінація стосовно деґуманізованої соціальної групи стають легалізованими. І, як наслідок, відбувається зростання соціальної напруги і рівня насильства (злочинів на ґрунті ненависті).

Дане явище досить розповсюджене на території України. Це злочини, скоєні з мотивів нетерпимості стосовно певних соціальних груп (в тому числі і ЛГБТ +). Складність їх розкриття в тому, що процес класифікації саме мотиву ненависті трудомісткий і в нашій правовій системі відбувається вкрай рідко.

Як ми можемо вплинути на проблему поширення мови ворожнечі? В першу чергу почати з себе, багато гомофобних та стереотипних формулювань ми засвоюємо під час спілкування з іншими і можемо не помічати, як їх відтворюємо. Почніть стежити за своєю мовою - як часто ви «злостиво» жартуєте над друзями, якоюсь соціальною групою? Чи впевнені ви, що, якби хтось пожартував або висловився так про вас, вам було б приємно чути подібне і спілкуватися з цією людиною далі? Почніть розповідати своїм знайомим про те, що вони, можливо, використовують мову ворожнечі в своїй промові і це може зачіпати когось із вашого загального оточення. Не бійтеся заперечувати, якщо ваш викладач або співробітник висловлюється гомофобно, навіть якщо це «жарт». Зміни світу починаються саме з нас.

Коментарі (0)


Додавання коментарів закрито.

Карта послуг


Опитування

Онлайн консультації

Тести


Гороскоп